X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

Sina-Mechanic

پیش بینی قیمت خودرو تا شب عید

پیش بینی قیمت خودرو تا شب عیدتلنبار تقاضای بازار خودرو و البته سفته بازی ها در آن که قیمت ها را نجومی ساخته، هشداری است بسیار جدی به خودروسازان تا در شرایطی که 5 ماه بیشتر به پایان سال نمانده، ماموریت کنترل بازار را با موفقیت به پایان برند.

به گزارش خبرنگار شبکه ایران، ترمز قیمت ها در بازار خودرو در یکی دو ماه اخیر بریده و هر روز خریداران باید رقمی اضافی بر مبلغ دیروزی بگذارند تا خودرویی که شب گذشته تصمیم به خرید آن گرفته اند را بخرند.


با این حال 5 ماه بیشتر به پایان سال نمانده و اوضاع در شرایط کنونی تولید، ماموریت کنترل بازار را برای خودروسازان بسیار سخت کرده است.


زمستان و شب عید پیش رو است و تقاضا معمولا در این زمان دراوج خود قرار می گیرد. این مساله از هم اکنون شرایط را برای بازار خودرو نگران کننده کرده است. آیا خودروسازان می توانند در دوئل خود با قیمت های بازار پیروز به در آیند؟


بر اساس برآوردها هر ساله 10 تا 12 درصد به تقاضای بازار خودرو نسبت به سال گذشته افزوده می شود و برای امسال این مساله در شرایطی رخ داده که خروجی خطوط تولید در کف خود قرار دارد.


با این حال، خودروسازان که از محدودیت های بین المللی به شدت آسیب دیده اند و حتی بنابر برخی اخبار، برخی محموله های قطعات آن ها، با ممانعت دولت فرانسه در گمرک این کشور، متوقف شده است، دست روی دست نگذاشته و با اجرای طرح های پیش فروش با شرایط متفاوت، سعی در جذب تقاضا و خرید زمان برای رساندن سطح تولید به سطح تقاضا کرده اند.
با موافقت سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده، با افزایش قیمت خودروها، خودروسازان متضرر از افزایش هزینه های تولید، در فاز جدید، تمام تلاش خود را برای افزایش تولید و کنترل قیمت ها در بازار به کار گرفته اند با این حال، هنوز بازار به اقدام آنها واکنشی نشان نداده است و حتی بر قیمت ها هم افزوده.


ریخته گر یکی از فعالان بازار خودرو که زمانی در اتحادیه نمایشگاه داران حضور داشت، درباره پیش بینی آینده بازار خودرو به خبرنگار شبکه ایران گفت: بعید به نظر می رسد قیمت ها امسال کاهش محسوسی را تجربه کند.


وی افزود: معمولا هر ساله تقاضا برای خرید خودرو به نسبت پارسال 10 درصد بیشتر می شود و همچنین 15 درصد هم به دلیل خروج فرسوده ها به این میزان افزوده می شود.
وی ادامه داد: 5 درصد هم به دلیل تمایل خانواده ها به تعویض خودروهای فعلی خود، به این میزان اضافه می شود که می توان گفت حدودا 35 درصد تقاضای باالقوه در بازار ایجاد می شود اما به دلیل محدودیت های ترافیکی که در شهرها به اجرا در می آید تا 10 درصد از این تقاضا از بازار حذف می شوند و 25 درصد تقاضا باقی می ماند.


وی پیش بینی کرد: در شرایطی که خودروسازان مدت باقیمانده را به صورت کامل خودرو تولید کنند شاید در پایان سال قیمت ها به نسبت میزان کنونی تا 25 درصد پایین آید.


ریخته گر در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش قیمت ها در بازار، تقاضا کاهش پیدا نمی کند؟ گفت: قطعا درصدی از تقاضا کاهش می یابد اما آن هم به سمت خرید خودروهای کارکرده تغییر مسیر می دهد و هم اکنون مشاهده می شود که قیمت ها در این بخش هم بالا رفته است و حتی در برخی برندها، با قیمت قبلی مدل صفر آن برابری می کند.


هم اکنون در بازار قیمت خودروهای دست دوم چند سال کارکرده، در پی هجوم تقاضا به این بخش، با رشد شدید قیمتی مواجه شده و پیش بینی می شود تا پایان سال هم سطح کنونی قیمت ها را حفظ کنند.


آنگونه که رییس سابق اتحادیه نمایشگاه داران می گوید با وضعیت فعلی بعید به نظر می رسد قیمت ها امسال کاهش یابد اما به هر حال، افزایش تولید در شرکتها، بی تاثیر بر بازار نخواهد بود و می تواند از شدت التهابات بکاهد.


ایران خودرویی ها بر مدار صعود
در حال حاضر هر دستگاه پژو 206 تیپ 2 با افزایش 4 میلیون تومانی نسبت به هفته گذشته، 29.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین هر دستگاه پژو 206 تیپ 5 با رشد 2 میلیون تومانی، 34 میلیون تومان و هر دستگاه پژو 206 تیپ 6 با افزایش 2.5 میلیون تومانی به قیمت 39.5 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.


قیمت پژو 206 صندوقدار مدل V20 نیز با 3.5 میلیون تومان افزایش به 28 میلیون تومان رسیده و پژو 207 دنده اتوماتیک با رشد 2 میلیون تومانی به 43 میلیون تومان رسیده و نوع دنده معمولی این خودرو نیز با 500 هزار تومان افزایش به قیمت 36 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.


در مورد پژو 405 نیز می‌توان به افزایش یک میلیون و 300 هزار تومانی قیمت این خودرو اشاره کرد به طوری که در حال حاضر با قیمت 19.5 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. رشد قیمت پژو پارس سال نیز 4 میلیون تومان بوده و در حال حاضر این خودرو با قیمت 29.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.


تندر 90 ایران خودرو هم طی هفته‌ اخیر از افزایش قیمت‌ها بی‌نصیب نبوده و این خودرو با رشد یک میلیون تومانی در حال حاضر 25 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
قیمت سمند ال ایکس نیز با رشد یک میلیون تومانی به 20 میلیون و 500 هزار تومان رسیده و در مورد خودروی شاسی بلند ایران‌خودرو یعنی سوزوکی گرند ویتارا نیز می‌توان به افزایش 20 میلیون تومانی قیمت این خودرو طی هفته اخیر اشاره کرد که در حال حاضر 95 میلیون تومان معامله می‌شود.


سایپا، بدون تغییر
در مورد محصولات سایپا نیز می‌توان به ثبات قیمت تیبا اشاره کرد که در حال حاضر این خودرو 16 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.


سایپا 111 و سایپا 131 هم بدون تغییر قیمت نسبت به هفته گذشته به ترتیب 13.5 و 12 میلیون و 900 هزار تومان معامله می‌شوند.


قیمت سایپا 132 نیز طی هفته اخیر تغییری نداشته و این خودرو 13.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.


تندر 90 پارس خودرو هم با یک میلیون تومان افزایش، 26 میلیون تومان معامله می‌شود و قیمت هر دستگاه تیانا با افزایش 10 میلیون تومانی به 115 میلیون تومان رسیده است.
افزایش قیمت ماکسیما نیز طی هفته اخیر 19 میلیون تومان بود و در حال حاضر این خودرو 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. مگان نیز با افزایش قیمت 3 میلیون تومانی، حدود 60 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.


سبقت وارداتی ها از یکدیگر

در مورد خودروهای خارجی نیز می‌توان به افزایش قابل توجه قیمت این خودروها با توجه به نوسان نرخ ارز و اثرات ناشی از آن با وجود واردات این گروه از خودروها با ارز مرجع اشاره کرد.


افزایش قیمت پرادو در بازار 20 میلیون تومان بوده و در حال حاضر این خودرو 210 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. قیمت یاریس هاچ بک نیز با 5 میلیون تومان افزایش به 65 میلیون تومان رسیده اما قیمت کرولا بدون افزایش طی هفته اخیر، 90 میلیون تومان باقی مانده است.


در مورد اسپورتیج نیز می‌توان به رشد 25 میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کرد که در حال حاضر 140 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. افزایش قیمت موهاوی نیز طی هفته اخیر 20 میلیون تومان بود و هم‌اکنون این خودرو با قیمت 150 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.


قیمت هر دستگاه مزدا 2 با یک میلیون تومان افزایش به 53 میلیون تومان رسیده و هر دستگاه مزدا 3 نیز با رشد قیمت 10 میلیون تومانی، 95 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.


قیمت هیوندایی I20 با 7 میلیون تومان افزایش به 60 میلیون تومان رسیده و هیوندایی I30 نیز با افزایش 17 میلیون تومانی، 85 میلیون تومان خرید و فروش می شود.


افزایش قیمت آزرا نیز طی هفته اخیر 20 میلیون تومان بوده و در حال حاضر این خودرو 150 میلیون تومان معامله می‌شود. در این مدت جنسیس افزایش قیمت 17 میلیون تومانی را تجربه کرده و قیمت این خودرو به 150 میلیون تومان رسیده است.


در مورد سوناتا نیز می‌توان به رشد 22 میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کرد که در حال حاضر 125 میلیون تومان معامله می‌شود.